Zasobów piasku i żwiru w kopalni nie ujmuje się w spisie z natury
Niewydobyte złoża nie są wymienione wśród zapasów, które przedsiębiorca powinien wykazać i wycenić w remanencie sporządzanym na koniec roku podatkowego.
Od kwietnia 2017 r. prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu żwiru i piasku (z kopalń, które posiadam) dla celów przemysłowych i budowlanych. Podatek dochodowy opłacam na zasadach ogólnych (skala podatkowa), a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuję w prowadzonej metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Mam wątpliwości, czy w sporządzanym na 31 grudnia 2017 r. remanencie powinienem uwzględniać zasoby piasku i żwiru (tj. kopalnie piasku i żwiru). Jeśli tak, to w jaki sposób oszacować i ustalić ich wartość do remanentu? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów, dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta